Další používané techniky:
Lymfodrenáž manuální - lymfatická masáž
Baňkování je metoda po tisíciletí využívána tradiční čínskou medicínou.
Účinky:
- prokrvení svalových ztuhlin
- stimulace reflexních bodů
- odstraňuje bolesti páteře a pohybového aparátu
Více zde: http://aroma-terapie.webnode.cz/masaze/bankovani/
Je jemná hladivá technika bez přítlaku. Lymfa je skryta těsně pod kůží, kde se ovlivňuje nejčastěji tzv. pumpovacími hmaty její tok směrem k uzlinám. Masáž pomáhá při otocích a únavě končetin, při nadváze a celulitidě, k detoxikaci organismu, zlepšení stavu pleti, hojení ran po operacích a zraněních, posílení imunity. Při potížích je vhodné pro správný efekt lymfatické masáže dodržet kůru 10 ošetření po týdnu a následně udržovat stav dle uvážení jednou za měsíc až 3 měsíce. Více o lymfatické masáži např. zde v mém pražském působišti www.masaze-rehabilitace-praha.cz
Rozdíl v názvech "Lymfodrenáž" a "Lymfatická masáž" je ten, že " Lymfodrenáž" je prováděna terapeuty školenými pro zdravotnictví, je cílenější a ovlivňuje více zdravotních aspektů. Obsahuje více speciálních hmatů, více opakování hmatů a tím trvá o něco déle než lymfatická masáž. "Lymfatickou masáž" může provádět i nezdravotník a je mířena spíše kosmeticky na celulitidy a další kosmetické potíže.
Přístrojová lymfodrenáž přístrojem BTL-6000 Lymphastim
Baňkování je metoda po tisíciletí využívána tradiční čínskou medicínou.
Účinky:
- prokrvení svalových ztuhlin
- stimulace reflexních bodů
- odstraňuje bolesti páteře a pohybového aparátu
Více zde: http://aroma-terapie.webnode.cz/masaze/bankovani/
Takzvané kalhoty nebo rukáv. Jemná relaxující tlaková terapie. Před první přístrojovou lymfodrenáží je vhodné absolvovat 1-2 manuální ošetření.
Kraniosakrální terapie
Baňkování je metoda po tisíciletí využívána tradiční čínskou medicínou.
Účinky:
- prokrvení svalových ztuhlin
- stimulace reflexních bodů
- odstraňuje bolesti páteře a pohybového aparátu
Více zde: http://aroma-terapie.webnode.cz/masaze/bankovani/
Kraniosakrální terapie je diagnostická a léčebná metoda (technika) ovlivňující fyzický i psychický stav člověka. Název je odvozen z latinských slov „cranium“ (lebka) a „os sacrum“ (kost křížová).
Kraniosakrální systém je tvořen mozkem a míchou, které jsou chráněny mozkovými plenami. V mozku se tvoří mozkomíšní tekutina, která chrání, vyživuje a zároveň detoxikuje mozek a míchu. Kraniosakrální systém je úzce spjat s dalšími systémy, jako nervovým, musculoskeletálním (svalokostěnným), vaskulárním (cévním), lymfatickým (mízním), endokrinním (hormonálním) a respiračním (dýchacím).
Kraniosakrální terapie pracuje s kraniosakrálním rytmem. Jedná se o jeden ze tří fyziologických rytmů (vedle srdečního a dýchacího), jehož amplituda je 6–12 cyklů za minutu. Kraniosakrální rytmus je vnitřním vrozeným rytmem člověka nezávislým na našem vědomí a pulsujícím po celý život.
Pomocí kraniosakrálního rytmu je možno diagnostikovat místa bloků nebo adhezí, a tak zjistit, kde má tělo největší problém. Pracujeme na úrovni hlubokého tkáňového systému, jehož schopností je ukládat do tzv. „tkáňové paměti“ veškeré prožitky, jako např. úrazy, nemoci či emoční zážitky. Takovým způsobem se v těle vytvářejí restrikce (bloky). Postupem času dochází k jejich řetězení, a tím k vyvolání bolesti nebo dokonce nemoci. Např. úraz v oblasti kostrče může s odstupem času i několika let způsobit bolesti hlavy, dýchací obtíže apod.
Místo, kde subjektivně vnímáme bolest, není vždy místem její skutečné příčiny. Například, pokud jsou jednotlivé kosti či tělesné struktury nepohyblivé nebo jsou v napětí, je ve své funkci omezen mozek a mícha, a tím jsou ovlivňovány i funkce, které utiskované části mozku a míchy řídí. A zároveň pokud se volně nepohybují lebeční kosti, nemůže se pohybovat mozková plena, a tím dochází k zablokování páteře nebo naopak, dojde-li k zablokování páteře, nemůže se pohybovat mozková plena, a pak je omezen i pohyb lebečních kostí a fungování mozku. Techniky kraniosakrální terapie umí tyto blokády uvolnit.
Diagnostika i léčba závisí na znalosti anatomie a palpační (dotekové) schopnosti terapeuta, který vnímá rychlost, amplitudu, symetrii a kvalitu kraniosakrálního pohybu a jeho šíření po celém těle.
Indikace
- posílení imunity
- pooperační a poúrazové stavy
- rekonvalescence
- bolesti hlavy, páteře, chronická únava
- stavy po borelióze
- léčba neplodnosti, zácpa, autismus, tinitus
- hyperaktivita, poruchy učení
- stres, poruchy centrálního nervového systému
- nespavost
Zdravotní hloubková masáž zad s ošetřením trigger points
Baňkování je metoda po tisíciletí využívána tradiční čínskou medicínou.
Účinky:
- prokrvení svalových ztuhlin
- stimulace reflexních bodů
- odstraňuje bolesti páteře a pohybového aparátu
Více zde: http://aroma-terapie.webnode.cz/masaze/bankovani/
Hloubková masáž zad je účinná terapeutická masáž, zaměřená na uvolnění hlubokých vrstev svalů hlavně kolem páteře, případně v oblasti pletence dolních nebo horních končetin, dle daných potíží. Hloubkové uvolnění a propracování svalstva odstraňuje spasmy a obnovuje přirozenou délku svalových vláken. Využívá se zde nejen tlaku rukou, palců a loktů, ale i další léčebné a masážní techniky.
Základem je klasická masáž k rozvolnění a prohřátí vrchní svalové vrstvy a poté nastupuje hlubší pohmatové zkoumaní a uvolňování. V takto změkčené oblasti se rázem vynořují překvapivě ztuhlé a bolavé svaly a úpony svalů i malých svalíků, které při běžném denním provozu nelze nahmatat a klient ani neví, že by odtud mohla pramenit bolest v často i vzdálené tělní krajině.
Používáme kombinaci měkkých technik pro uvolnění podkoží a prokrvení oblasti s prohřátím. Následuje palpace = vyhmatání tzv. Trigger pointů (Spoušťových bodů) a jejich postupné uvolňování klidným tlakem, který má klient možnost ovlivnit. Dále je klient instruován k tzv. prodýchávání - tedy naučení se s bolestí (často velmi příjemně úlevnou) pracovat. Pro zefektivnění zásahu používáme také baňky, které v místě působí podtlak a další uvolnění v době, kdy už uvolňujeme další oblast. V nejméně prokrvených bodech zůstávají po baňkách podkožní modřinky, které ještě cca týden až dva označují místo, kde si má tělo nechat záležet s detoxikací. Případné rychlejší tahy slouží k doprokrvení a změkčení místa. Při očividně "skříplých" stavech můžeme zvolit k ošetření také lokální lymfodrenáž. Do ošetření zařazuji také další techniky, pokud je to vhodné.
K razanci masáže a použitým technikám i přípravkům přistupuji po dohodě, individuálně.
Pro hloubkovou masáž s oblibou používám prohřívající přírodní olej s třezalkou, kapsaicinem a extraktem z vratiče, který urychluje detoxikaci po této svalové námaze.
Pokud při masáži přijdeme na to, s jakou Vaší činností mohou obtíže souviset, doporučím změnu daného návyku, případně jednoduché korekční cviky.
Co je to Trigger point (Spoušťový bod)?
Trigger point je oblast kde došlo vlivem přetěžování různých svalových řetězců ke "slepení = spojení vazivem" více vrstev tkání k sobě, takže po sobě nemohou při pohybu volně klouzat. To způsobuje tah do dalších svalů jak dotýkajících se, tak úponem navazujících na takto stižený sval a bolest se tak přesunuje i do vzdálených oblastí. V místě spoušťového bodu dochází ke snížení metabolismu, tkáně jsou nedovyživené, hromadí se zde zplodiny z přetížení a časem oblast jakoby gelovatí (pocit při masáži), nebo dokonce kalcifikuje a zraňuje okolní tkáně svou hrubostí - různé výrůstky a svalové mikrozáněty. Mozek takový bolestivý bod po nějaké době v sebeobraně přestane vnímat a teprve masáží dochází ke znovuspojení s CNS, která obnoví regeneraci.
Kdy zvolit hloubkovou masáž zad? (indikace)
- při svalových bolestech, bolestech krční, hrudní a bederní páteře, bolesti s vyzařující projekci do periferních částí těla, svalové dysbalanci
- při bolestech způsobených jednostranným přetěžováním (sedavé zaměstnání, práce s PC, sport), nadváha, vadnými pohybovými stereotypy
Co dál?
Po této masáži opravdu doporučujeme daný den klidový režim, nula stresu a následný vydatný spánek, aby tělo mohlo 100% využít to, co získalo.
Již první návštěva působí výraznou úlevu od bolesti. Po 2-3 týdnech bývá vhodné ještě následné ošetření k dokončení nastartovaného procesu.
Další návštěvy jsou individuální, dle zatížení organismu i psychiky, pokračování v nevhodných pohybových stereotypech nebo naopak praktikování doporučených cvičení. Vhodná je následná udržovací terapie cca 1x měsíčně a dodržování doporučených pohybových návyků s naší případnou korekcí.
Ajurvédská masáž Dátá Snéhan
Baňkování je metoda po tisíciletí využívána tradiční čínskou medicínou.
Účinky:
- prokrvení svalových ztuhlin
- stimulace reflexních bodů
- odstraňuje bolesti páteře a pohybového aparátu
Více zde: http://aroma-terapie.webnode.cz/masaze/bankovani/
Ájurvédská masáž využívá speciálních hmatů pro stimulaci a uvolnění svalů, svalových úponů, vazů, šlach a kloubů. Zvyšuje kloubní pohyblivost. Teplý sezamový olej díky své schopnosti proniknout do hlubokých vrstev pokožku regeneruje a výrazně přispívá k celkovému uvolnění.
Ájurvédská masáž Dátá shénan využívá prvky z hathajógy. Terapeut si klienta různě polohuje, střídavě protahuje a uvolňuje svaly a úpony. Díky tomu se uvolní rovněž kloubní pouzdra, klouby a rozsah pohybu se tak následně výrazně zlepší. Odpadní produkty metabolismu se ze svalů uvolní a odplaví. Dochází k regeneraci, harmonizaci a svěžesti organismu. Dostaví se fyzická i psychická úleva, kvalita spánku se zlepší, bolesti pohybového aparátu se výrazně zmírní, či vymizí úplně. Lektor tohoto systému ošetření pan Stanislav Flandera (majitel a provozovatel renomované masérské školy a akreditovaných technik pro fyzioterapeuty) říká, že Dátá Snéhan je „operace bez skalpelu“. Znalost anatomie lidského těla a ovládání techniky Dátá Snéhan je důležité nejen pro správné provedení této procedury ze strany terapeuta - maséra, ale především pro zajištění jejího maximálního účinku na náš organismus.
Předpokládaná délka ájurvédské masáže Dátá shénan jsou dvě hodiny. V den masáže a také následující den po masáži, si neplánujte žádné fyzické aktivity, ale naopak klidový režim. Pro zajištění optimálních účinků na organismus se doporučuje tuto masáž opakovat po cca 3 týdnech. Prvky Dátá Snéhanu používám i při zdravotní hloubkové masáži, pokud v průběhu někde objevíme ovlivnitelnou sníženou kloubní hybnost.
Technika Ájurvédské masáže Shénan je akreditovaná Ministerstvem školství a tělovýchovy České republiky.
Těhotenská masáž - masáž pro těhotné
Baňkování je metoda po tisíciletí využívána tradiční čínskou medicínou.
Účinky:
- prokrvení svalových ztuhlin
- stimulace reflexních bodů
- odstraňuje bolesti páteře a pohybového aparátu
Více zde: http://aroma-terapie.webnode.cz/masaze/bankovani/
Masáže pro těhotné usnadňuje adaptaci na změny v těle matky a pomáhá odstranit únavu a stres. Masáž v těhotenství dovoluje ženě se plně naladit na své tělo a tedy i miminko. Tato forma prenatální komunikace usnadňuje a urychluje vytvoření komunikační vazby mezi matkou a dítětem, ulehčuje tak průběh těhotenství, porodu i poporodní vztah s miminkem. Těhotenské masáže by měl provádět masér s oprávněním pro oblast zdravotnictví.
Éterické oleje používané v masážních směsích jsou voleny na základě aktuálních potíží ženy a rovněž podle stadia těhotenství. K masáži nejčastěji volím sezamový olej s Těhotenskou směs éterických olejů od firmy Nobilis. Další možnosti éterických olejů jsou voleny na základě aktuálních potíží a stadia těhotenství ženy. Mohou pomáhat např. při odstranění stresu či strachu z porodu, jsou ale také účinnými pomocníky při řešení problémů s otoky, či bolestmi v bedrech, které těhotenství často provázejí.
Masáž probíhá v příjemné relaxované poloze na boku, kterou dovoluje speciální těhotenský polštář. Dělka trvání masáže je vhodná 60 nebo 90 min. Při 60 minutové masáži se věnuji především masáži zad , při 90 minutové masáži jsou navíc masírovány horní a dolní končetiny, které jsou často v důsledku hormonálních změn v těhotenství velmi zatíženy. Masáž končetin přispívá k rychlejšímu toku lymfy a k celkovému pocitu odlehčení tíhy. Terapie je pak zakončena hluboce relaxační masáží obličeje a halvy. V rámci celkové 90 minutové masáže dochází k hlubší relaxaci a harmoničtější regeneraci, než je tomu u masáže částečné.
Těhotenská masáž je provádí až od 2.trimestu těhotenství. Během 1. trimestru je veškeré neobvyklé zacházení s tělem i psychikou nevhodné :-).
Baňkování
Baňkování je metoda po tisíciletí využívána tradiční čínskou medicínou.
Účinky:
- prokrvení svalových ztuhlin
- stimulace reflexních bodů
- odstraňuje bolesti páteře a pohybového aparátu
Více zde: http://aroma-terapie.webnode.cz/masaze/bankovani/
Podtlak v baňce způsobuje prokrvení a odlepování jednotlivých vrstev tkání v zatuhlé reflexní zóně vnitřních orgánů. Dají se tak odstranit nejen svalové bolesti, ale i ovlivnit celkovou rovnováhu těla skrz stimulaci vnitřních orgánů.
Moxování
Baňkování je metoda po tisíciletí využívána tradiční čínskou medicínou.
Účinky:
- prokrvení svalových ztuhlin
- stimulace reflexních bodů
- odstraňuje bolesti páteře a pohybového aparátu
Více zde: http://aroma-terapie.webnode.cz/masaze/bankovani/
Využívá se teplo hořící pelyňkové cigarety. Docílí se tím prohřátí, zklidnění a uvolnění vybraných míst těla. Sálající teplo pelyňku prostupuje tělem do hloubky, vstupuje do akupunkturních drah, doplňuje energii, podporuje oběh, rozhání chlad a chladové bolesti.
Tělové a ušní svíce
Voskové duté svíčky se přikládají hořící buď na zanícená místa, nebo reflexní body vhodné k pročištění. Působí zde komínový efekt zároveň s přítomností ohně v daném místě energetického obalu těla a dochází k uvolnění různých struktur, jak fyzických , tak psychických. Ušní svíčky se doporučují několikrát aplikovat preventivně ještě před nástupem zimního období.
Světelná terapie lampou Bioptron
- na vyžádání
Světelná terapie (fototerapie) má dlouhou historii. Již přes tisíc let lidé na celém světě znají pozitivní účinky světla na zdraví. Pokrok vědy a techniky umožnil vylepšení systému světelné terapie. Výsledkem tohoto výzkumu je polarizované polychromatické světlo BIOPTRON® (neboli bioptronová lampa BIOPTRON®), jež v sobě spojuje polarizováné (= narovnané do jedné roviny) viditelné a infračervené světlo, neobsahuje UV záření.
Bioptronova lampa se využívá např. na:
- onemocnění pohybového aparátu (bolesti zad a kloubů, páteře, tenisový loket )
- hojení pooperačních jizev, strií a dalších kožních afektů,
- plísňová onemocnění rukou a nohou, dětská kožní onemocnění, atopický ekzém, atd.
- zastydlá plicní onemocnění, chronický zánět dutin
- další účinky http://biolampa.net/bioptronova-lampa/
Je třeba častější opakování nejlépe docházení každý den 10-20 min po dobu min 5ti dnů. (cena 20 Kč / 10minut)
Neaplikuje se na akutní záněty s horečkou ( na to doporučuji na noc obklad z kašičky z mladého ječmene - je chladivý a protizánětlivý)
⇐ k zapůjčení domů nabízím malou lampu Biostimul , která je vhodná k ošetření obdobných potíží na menší ploše - vejde se do dlaně. ( 100 Kč / týden při složení zálohy 1 000 Kč). Více o lampě zde: http://biolampa.net/biostimul-pomaha-reperezentantum/